Видове девиантно поведение в Интернет среда

       1. Cyberstalking (кибер следене) - използването на Интернет и други електронни устройства с цел следене или тормоз на индивиди, група от индивиди или организации. Това може да включва фалшиви обвинения, следене, заплашване, кражба на идентичност, повреждане на данни или оборудване, склоняване на малолетни и непълнолетни към секс или събиране на информация с цел тормоз. Cyberstalking – а е форма на тормоз. Съобщенията биват изпращани на личните средства за комуникация. Жертвите започват да вярват, че кибер следенето може да премине в реално.
           2. Cyber – bulling (кибер тормоз)- използването на информационните и комуникационни технологии с цел да се подкрепи умишлено, повтарящо се, и враждебно поведение от едно лице или група, която има за цел да навреди на други хора. Често явление в обществото, най – вече сред млади хора. Законодателството и редицата предприети кампании активно се борят с него.Изпращане на заплашителни , унизителни , обидни, подронващи достойнството: емайли, sms-и, съобщения под друга интернет форма. Обработване на снимки с фотошоп с цел унижение и разпространяването им в интернет. Разпространяване пускане на негативни слухове, чрез интернет.
         3. Anonymity (анонимност) - когато някой прави заплашителни коментари за някой друг, но може да скрие кой или кои са те.За жертвата е почти невъзможно да разбере кой ѝ е изпратил заплашително съобщение и ли имейл. Анонимността може да включва използването на измислени имена и псевдоними. Анонимността е важен въпрос, когато става дума за Интернет тормоза.
         4. A Pseudonym или измисленото име е самият nickname. Насилниците могат да използват различни имена, когато са на линия или извън линия. Правят го с цел да запазят истинската си самоличност скрита от жертвата. 
         5. Flaming (преувеличен, измислица, трик) - това е силно емоционален аргумент, който обикновено намира място в чатрумовете, в мигновени съобщения или имейли.
Някои насилници използват главни букви, образи и символи, за да изразят по – емоционално аргументите си. Истинска история представена в списание People: „ С най – добрата ми приятелка си пишехме мигновени съобщения (skype) и обсъждахме общ познат. На другия ден тя принтира разговора ни и го даде на група момичета, но тя го беше променила. От него се разбираше сякаш съм казала тези ужасни неща за самите тях. Всъщност аз никога не бях казвала подобно нещо за тях, но те ѝ повярваха.” Подобни са резултатите от прекалената емоционалност в интернет общуването.
        6. Masquerading (маскиране, фалшива външност) - това е по – сложна и по – изпипана форма на интернет тормоза, където насилникът се представя за някой, който всъщност не е. Могат да създадат фалшив имейл адрес или измислени имена, да използват чужди имейли или мобилни телефони, за да извършват тормоза. Сред подрастващите е разпространено изнудване от типа: „Ще ми кажеш паролата си , ако наистина си ми приятел!”
          7. Outing (разходка) -това публичното показване или препращане на лични комуникации като текстови съобщения, имейли, и други форми на съобщения. Много от насилниците разпечатват подобни разговори, които често включват прекалено лична информация и я разпространяват сред други хора. Дори четенето на нечии лични съобщения от мобилния телефон е форма на outing. Може да нанесе сериозна психологическа вреда на хората въвлечени в подобна строго лична кореспонденция.
       8. Harassment (тормоз) - във века на масовата електронна комуникация, представена в момента най-вече от мобилните телефони и интернет, голяма част от живота и дейността на хората (доста от възрастните, но още по-голям процент от децата) се пренася в света на електронните технологии. Това безспорно има своите положителни страни. Бърза и лесна е връзката с приятели, близки и роднини, независимо дали са в същия квартал или на друг континент; достъпът до най-разнообразна информация е драстично улеснен, отделният човек не е само пасивен читател или слушател, но може активно да участва във форуми, чатове, блогове, в оформянето на цели области от интернет пространството и т.н. 


                              

Няма коментари:

Публикуване на коментар