Девиантно поведение-дефиниция

Девиантно /отклоняващо се/ поведение, като термин се появява през 50- те години на ХХ век в американската социология и означава поведение, нарушаващо действащите в дадена социална общност правни, морални, политически, религиозни и други норми. Не включва онези действия, които се дължат на биопсихични отклонения и патология на личността. Като всяко поведение, девиантното  отразява стремежа на индивида към социално признание и социална оценка, но с тази разлика, че в своята реализация то пренебрегва макро-обществените норми и традиции и зачита само нормите на отделна субкултура. В обобщение на казаното, се стига до констатацията, че в цялото си многообразие девиациите отнасят до: насилието, репресиите, неоправданото наказание и обидите, корупцията, липсата на социална автономност, подчинението на правилата на живот на асоциалните субкултури и други. се 

Девиантното поведение е отхвърлено, нежелано, вредно и неодобрявано асоциално поведение. Девиацията е поведение, излизащо извън рамките на действащите правни и социални норми на обществото.
Първите девиантни прояви се наблюдават в детството и понякога са израз на протест против някаква несправедливост. Субекти на девиантно поведение могат да са:
   -   Деца и юноши с различни степени на изразеност на физически и психични аномалии;
-     Психично здрави деца и юноши. 


Няма коментари:

Публикуване на коментар